Internetové bankovnictví

Pomyslným průkopníkem se 4. května 1998 stala Expandia banka (dnes eBanka), která jako první nabídla přístup a ovládání účtu přes internet. Tímto krokem se za krátkou dobu inspirovaly ostatní banky a spolu s rozšířením internetu v domácnostech a firmách se internetové bankovnictví stalo samozřejmou součástí komunikace ústavů s klienty.

K internetovému bankovnictví vám stačí pouze počítač nebo mobilní telefon s připojením. Kromě homebankingu k tomu nepotřebujete žádný speciální program. Míru otevřenosti internetového bankovnictví si každá banka stanovuje samostatně. Lze říci, že se pohybuje ve třech stupních. Tím prvním je možné pouze sledovat pohyby na svém účtu a zadávat platební příkazy. Propracovanější verze nabízejí i zrušení nebo změnu trvalého platebního příkazu či kontakt se zahraničními bankami. A některé banky nabízejí na internetu komplexní on-line služby, které jsou plnohodnotným ekvivalentem osobní návštěvy bankovního ústavu.

Flexibilní operativnost přístupu ke klientským účtům v internetovém bankovnictví je vykoupena problémy se zabezpečením. Banky se proto snaží přijatelně vyvážit uživatelský komfort a odpovídající míru zabezpečení. To už nestaví pouze na přihlašovacím jménu a heslu, ale podle nabídky jednotlivých bank obsahuje například osobní elektronický klíč, mobilní bezpečnostní klíč, elektronický podpis či autorizační čipovou kartu. Abyste předešli rizikům internetového bankovnictví, stačí pouze dodržovat některé zásady. Hesla, přítupové kódy a své osobní údaje si nikam nepište a nikomu nesdělujte, zároveň je v pravidelných intervalech měňte. Pokud možno, používejte k internetovému bankovnictví svůj počítač, který si zabezpečujete nejrůznějšími antivirovými programy. Podpisové certifikáty neukládejte na pevný disk ani na internet. Ověřte si certifikát přihlašovací stránky. Spamy a nedůvěryhodné dokumenty mažte a po přihlášení se vždy i odhlašte a zavřete okno prohlížeče. Podrobnější informace k míře zabezpečení internetového bankovnictví naleznete v článcích o jednotlivých bankách.